Postup prípravy krvnej plazmy pre PRP terapiu

Zber krvi z periférnej žily
Celá krv sa zbiera z periférnej žily použitím súpravy venepunktúry do skúmavok obsahujúce antikoagulant. Pomer medzi získanou PRP a krvou je 1:4,5 (čo je možné interpretovať ako z 9 ml celej krvi sa dajú získať 2 ml PRP).

Odstreďovanie v centrifúge
Na vykonanie tohto postupu je potrebná centrifúga. Proces odstreďovania oddeľuje vrstvy buniek podľa hmotnosti buniek. Skúmavky budú vložené oproti sebe do rotačnej hlavy odstredivky na dosiahnutie rovnováhy. Najdôležitejšie pri odstreďovaní je dosiahnutie 1500G po dobu 8 minút pre dosiahnutie priaznivých výsledkov. Ak bolo odstreďovanie vykonané úspešne je v skúmavke možné vidieť 3 vrstvy. Po procese odstreďovania skúmavky nepretrepávajte, ani ich neprevracajte.

Zber PRP (platelet rich plasma)
Na striekačku sa nasadí dlhá ihla a toto zariadenie sa vloží vertikálne do skúmavky pri okraji skúmavky, tesne na okraj hranice leukocytov. Odber sa uskutočňuje otáčavým pohybom ihly. Odporúča sa odobrať malé množstvo erytrocytov spolu s bielym povlakom na červených krvinkách, kvôli medzibunkovej interakcii počas procesu resuspenzie.

Proces resuspenzie
PRP sa zozbiera z viacerých skúmaviek ktoré prešli procesom odstredenia do jednej skúmavky za cieľom resuspenzie. Resuspenznú skúmavku je potrebné jemne pretriasať po dobu 30 sekúnd až 1 minútu, aby sa zabránilo zhlukovaniu buniek. Tento postup podporuje homogenizaciu buniek v prostredi plazmy.Resuspenzná skúmavka je vhodná na aktiváciu plazmy kde sa plazma zmieša s chloridom vápenatým. Aktivovaná plazma má silnejšie regeneratívne účinky.

Aplikácia PRP
Plazma je aplikovaná lokálnym vpichom injekcie do liečenej oblasti. Trobocyty spolu s ich rastovými faktormi (PDGF AB a BB, IGF, EFG, VEGF, TGF Beta 1 a Beta 2) aktivujú kaskádu protizápalových, regereneračných a reparačných procesov v patologicky zmenených tkanivách najmä šlachách, chrupavkách, koži a kostiach.

Interpretácia vrstiev v skúmavke
Vrstva erytrocytov sa vytvára v spodnej časti skúmavky, keďže červené krvinky sú najväčšie bunky. Bezprostredne nad vrstvou erytrocytov sa nachádza tenká vrstva leukocitov, ktorá má špecifické biele sfarbenie. Horná vrstva je žltkasto sfarbená. Táto vrstva obsahuje na spode plazmu bohatú na trombocyty (PRP) a smerom na hor voľne prechádza do plazmy chudobnú na trombocyty (PPP).